Jaka jest najlepsza podbitka na dach?

Jaka jest najlepsza podbitka na dach?

Wykończenie dachu nie jest konieczne, ale bardzo zalecane. Służy temu podbitka, zwana inaczej podsufitką. Jest to widoczny od spodu fragment dachu, a właściwie – połaci dachowej. Podbitka pełni kilka funkcji. Chroni dach przed działaniem czynników atmosferycznych, stanowi dodatkową izolację i utrudnia ptakom i owadom budowanie gniazd. Jaka jest najlepsza podbitka?

Czy podbitka jest potrzebna?

Podsufitka wprowadza harmonię do wyglądu zewnętrznego domu, maskując konstrukcję dachu. Ponadto zabezpiecza dom przed nadmierną utratą ciepła, ponieważ redukuje przepływ powietrza do środka dachu. Zwróć uwagę, że w panelach podbitki umieszcza się małe dziurki, które zapewniają ciągłą cyrkulację powietrza. W ten sposób nie dopuszcza się do gromadzenia wilgoci w warstwie ociepleniowej.

Z pozoru wydaje się, że zakrycie konstrukcji dachu ma tylko funkcje estetyczne. Nie jest to do końca prawda. Części takie jak krokwie dachu i więźba dachowa są narażone na zawilgocenie, jeśli nie ma podbitki. W rezultacie na drewnie mogą rozwinąć się grzyby, pleśń lub powstać inne uszkodzenia.

Wystająca część dach jest miejscem, w którym niektóre gatunki ptaków i owadów budują gniazda. Wystarczą niewielkie szczeliny lub otwory, by osiedliły się w nich drobne zwierzęta. Osy, pszczoły i szerszenie są wysoce niepożądanymi lokatorami domów, ponieważ stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka. Co więcej, usuwanie ich gniazd może uszkodzić elewację budynku lub konstrukcję dachu.

Jakie drewno na podbitkę?

Podbitkę dachową najczęściej wykonuje się z drewna świerkowego, sosnowego i modrzewiowego. Powinno ono mieć niską wilgotność, równą powierzchnię i być pozbawione większości sęków. Deska przeznaczona na podsufitkę charakteryzuje się łatwością montażu i odpowiednio małą szerokością – zwykle równą 121 lub 146 mm. Przyjmuje się, że tak wąskie deski rzadziej ulegają deformacji, ale jednocześnie są na tyle szerokie, że mają odpowiednio dużą powierzchnię krycia. Grubość desek na podbitkę mieści się pomiędzy 14 a 19 mm, co przekłada się na niższą cenę materiału.

Jak prawidłowo zrobić podbitkę drewnianą?

Wykonanie podbitki zacznij od wymierzenia powierzchni, którą ma zajmować. W drugim kroku zaplanuj miejsca, w których znajdą się otwory wentylacyjne. Zwróć uwagę, że muszą one umożliwiać cyrkulację powietrza i równocześnie zablokować dostęp do konstrukcji dla ptaków, owadów i drapieżników. Masz dwie możliwości w tym zakresie. Pierwsza to wykorzystanie paneli ze specjalnymi dziurkami wentylacyjnymi. Druga – ułożenie listew tak, aby powstały między nimi szczeliny o szerokości kilku milimetrów.

Jakie czynności należy wykonać w obrębie dachu?

  1. Przymocuj deskę czołową do wypoziomowanych końcówek krokwi dachowych. Wykorzystaj do tego gwoździe o średnicy łebka nie mniejszej niż 2 cm. W ten sposób konstrukcja będzie stabilna i trwała.
  2. Przytwierdź listwę montażową wprost do łat montażowych. Łaty powinny być wypoziomowane. Użyj gwoździ z łebkami o średnicy nie mniejszej niż 8 mm. Należy je wbijać pionowo względem listwy montażowej, w centrum otworu montażowego.
  3. Zamontuj części podsufitki. Połóż je w miejscu wycięcia listwy brzegowej i przymocuj do łat montażowych.
  4. Przymocuj listwy wykończeniowe.
  5. Nałóż na drewno dodatkową warstwę impregnatu.
  6. Zamontuj rynnę, jeśli jest potrzebna w tym miejscu.

Podbitka dachowa z materiału drewnopochodnego

Tańsza od podbitki drewnianej jest podbitka drewnopochodna. Wytwarza się ją z żywic wymieszanych ze świeżymi wiórami drzewnymi. Wyglądem jest zbliżona do naturalnego drewna, zachowując jego walory estetyczne. Różni się jednak od podbitki drewnianej lepszymi parametrami. Jest nadzwyczaj odporna na działanie wilgoci oraz zmiennej temperatury. Tym samym dłużej zachowuje właściwości i nieskazitelny wygląd przez lata. W przeciwieństwie do wersji drewnianej taka podbitka może mieć dowolną barwę, pasująca także do dachów wykonanych z tradycyjnego drewna. Wystarczy ją konserwować raz na 10 lat za pomocą impregnatu lub farby, bez potrzeby usuwania poprzedniej warstwy koloru.

Podbitka z PVC

Najłatwiejszą w montażu i utrzymaniu jest podsufitka wykonana z PVC. Mocuje się ją do krokwi i elewacji z wykorzystaniem łat montażowych, czyli desek o ustalonych wymiarach i właściwościach. Przy łączeniu paneli PVC pamiętaj, aby zachować w przybliżeniu 4 mm zapasu, ponieważ mogą się one kurczyć i wydłużać pod wpływem zmiany temperatury.

Zwróć uwagę, że panele PVC cieszą się dużą popularnością z uwagi na niską cenę i odporność na warunki atmosferyczne. Są niepodatne na korozję i nie potrzebują przeprowadzania szeregu działań konserwacyjnych. Nie namnażają się na nich pleśnie ani grzyby.

Metalowa lub stalowa podbitka

Wspomnieliśmy o podsufitkach drewnianych, drewnopodobnych i z PVC. Może nadal zastanawiasz się, jaka podbitka jest najlepsza? Dopóki nie wiemy, jak wygląda Twój dom ani jaki masz budżet, możemy przedstawić tylko kolejną propozycję, czyli podbitkę z blachy lub stali. Wyróżnia się ona wytrzymałością i niepodatnością na działanie wysokiej temperatury. Ma jednak także kilka mankamentów. Zwykle jest mniej estetyczna niż podsufitki wykonane z innego surowca i wymaga regularnej pielęgnacji, aby nie ulec korozji. Wyjątkiem jest podbitka z blachy ocynkowanej, która nie potrzebuje regularnej konserwacji.

Jest jeszcze kilka innych rodzajów podbitek, ale te najpopularniejsze już omówiliśmy. Każdy materiał niesie ze sobą pewne ryzyko, ale jak pisaliśmy na wstępie – lepiej nie czekać z wykonaniem podsufitki. Zamów potrzebne materiały w naszym w sklepie już dziś i działaj!

Popularne kategorie

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry

Jesteśmy certyfikowani przez Fundację Firmy Rodzinne bluemedia shoper płatność

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium