Jakie drewno na ogrodzenie?

Jakie drewno na ogrodzenie?

Drewno, jako materiał budowlany, posiada niezwykłe walory estetyczne i elastyczność, która pozwala mu wpisywać się w różnorodne style ogrodów. Bez względu na to, czy mamy wiejski, rustykalny ogród czy nowoczesny, minimalistyczny teren, drewniane ogrodzenie zawsze stworzy harmonijną atmosferę. Jest to połączenie funkcjonalności z estetyką, które, przy odpowiedniej konserwacji i precyzyjnym wykonaniu, posłuży nam przez długie lata. Chcesz bliżej poznać tematykę drewnianych ogrodzeń? Zastanawiasz się, skąd tak wielka popularność i jakie drewno na ogrodzenie jest najlepsze? Zapraszamy do lektury!

Drewniane ogrodzenie - dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Mimo że drewno nie jest tak wytrzymałe, jak metal, wciąż często spotyka się drewniane ogrodzenia na polskich posesjach. Ma na to wpływ kilka kwestii. Oczywiście ogrodzenie ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i ochronę przed niepożądanymi osobami, jednak nie da się ukryć, że pełni ono również ważną rolę dekoracyjną. Drewno doskonale spełnia te funkcje, mając stylowy, naturalny wygląd i wyjątkowy klimat. Ponadto ogrodzenia drewniane są na ogół niedrogie, co jest często mocnym argumentem. Co więcej, ogrodzenia tego typu są stosunkowo łatwe w konserwacji i naprawie.

Jakie drewno na ogrodzenie wybrać?

Podczas wyboru drewna na drewniany płot należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W Polsce najczęściej stosuje się drewno pochodzące z drzew iglastych. Wśród najpopularniejszych gatunków należy wymienić m.in. sosnę, świerk czy modrzew.

W przypadku budowy płotów warto unikać wykorzystywania miękkiego drewna liściastego np. lipy, brzozy lub topoli. Te gatunki drewna są mniej trwałe i podatne na uszkodzenia, co może skrócić żywotność ogrodzenia. Jeśli chodzi o twarde drewno liściaste, jest ono doskonałym materiałem na drewniane płoty, jednak często spotyka się z wyzwaniem związanym z wysoką ceną sztachet czy rygli. Warto jednak zastanowić się nad inwestycją w takie drewno, ponieważ zapewni ono nie tylko estetyczny wygląd, ale także długotrwałość i solidność płotu.

Ostateczny wybór gatunku drewna na płot zależy od Twoich indywidualnych preferencji, budżetu oraz dostępności. Warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże dokonać odpowiedniego wyboru, uwzględniając aspekty estetyczne, trwałość i koszty. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, to nasi pracownicy są do Twojej dyspozycji.

Należy też pamiętać, że niezależnie od wybranego drewna, ogrodzenie należy regularnie konserwować, impregnować i chronić przed działaniem czynników atmosferycznych. Tylko w ten sposób można skutecznie przedłużyć jego żywotność i zapewnić długotrwałą ochronę.

Tradycyjny płot drewniany - jak wygląda montaż słupków?

Ogrodzenia w stylu tradycyjnym zazwyczaj składają się z drewnianych słupków o przekrojach 7×7 cm lub 9×9 cm w przypadku cięższych przęseł i większych odległości między słupkami.

Słupki ogrodzeniowe zazwyczaj są mocowane zarówno na betonowym lub murowanym cokole, jak i na punktowym fundamencie betonowym. Do zamocowania słupków do cokołu lub fundamentu używa się metalowych kotew. Kotwy można przymocować za pomocą elementów złącznych lub zalać betonem. Ważne jest pozostawienie niewielkiej przerwy dylatacyjnej między dolną częścią drewnianego słupka a podłożem, na którym jest on zamocowany. Zapobiegnie to wchłanianiu wody przez drewno z podłoża i znacznie przedłuży jego trwałość. Innym sposobem montażu słupków są kotwy wbijane w ziemię. Jednak ze względu na niską odporność na wyłamanie lub wyrwanie, jest to dobra metoda do budowy wewnętrznych płotków działkowych, ogrodzeń warzywnych lub wybiegów dla zwierząt.

Kolejnym istotnym elementem ogrodzenia są rygle. Są to poziome elementy wykonane z drewnianych krawędziaków o przekrojach dostosowanych do wagi przęsła lub jego długości - najczęściej stosuje się 45×75 mm, 45×95 mm lub grubsze, jeśli jest to konieczne. Do rygli przytwierdza się drewniane sztachety, korzystając z gwoździ, wkrętów powlekanych powłokami antykorozyjnymi lub w niektórych przypadkach - wkrętów ze stali nierdzewnej. Odległość między sztachetami zależy od pożądanego stopnia zabezpieczenia płotu i może wynosić od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Z kolei wysokość płotu zależy już od preferencji i potrzeb.

W jakich sytuacjach ogrodzenie drewniane nie jest optymalną opcją?

Stawienie drewnianego ogrodzenia może wiązać się z pewnymi trudnościami, zwłaszcza gdy ma on znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy. Tego rodzaju ogrodzenie jest wystawione na działanie zmieniających się warunków atmosferycznych i może być ochlapywane przez samochody, co stanowi dodatkowe wyzwanie. Taki płot może również wiązać się z dużym nakładem czasu, wysiłku i kosztów, zwłaszcza jeśli chodzi o środki konserwujące, które są niezbędne do utrzymania jego trwałości.

Jeśli celem postawienia ogrodzenia jest oddzielenie posesji od sąsiadów, to warto mieć świadomość, że w przypadku ogrodzenia drewnianego osiągnięcie pełnej izolacji może być tylko częściowe. Mimo że nie będziesz narażony na ich widok, wciąż będziesz słyszeć dźwięki docierające z ich strony. Wynika to z faktu, że drewniane ogrodzenia, nawet te "wzmocnione" roślinnością, nie mają doskonałych właściwości wyciszających.

Wiesz już, jakie drewno na ogrodzenie wybrać i jak je wykonać, dlatego czas przystąpić do pracy. Znakomite drewniane komponenty czekają na Ciebie w naszej ofercie. Zapraszamy!

Sprawdź te kategorie:

do góry

Jesteśmy certyfikowani przez Fundację Firmy Rodzinne bluemedia shoper płatność

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium