Lazura czy lakierobejca - Co wybrać?

Lazura czy lakierobejca - Co wybrać?

Drewno jest materiałem, który zawsze pozostanie w modzie. Dziś trudno sobie wyobrazić brak drewna zarówno w pomieszczeniach, jak i przede wszystkim w ogrodach. Jednak, aby cieszyć się pięknem drewna przez długi czas, należy mu zapewnić odpowiednie zabezpieczenie. Niestety, wybór odpowiedniego preparatu bywa trudny, ponieważ na rynku dostępne są różne opcje. Co wybrać - lazurę czy lakierobejcę? Czym różnią się te produkty i jakie mają cechy wspólne? Kiedy w ogóle niezbędne jest impregnowanie drewna? Zapraszamy do lektury!

Kiedy należy impregnować drewno?

Na początku należy podkreślić, że nie wszystkie elementy drewniane czy powierzchnie obowiązkowo należy impregnować. Wiele z nich jest zaimpregnowana już w czasie produkcji. Warto wymienić m.in. drewno konstrukcyjne czy przeznaczone do użytku na zewnątrz. Sama impregnacja ma za zadanie zabezpieczyć drewno przed działalnością szkodników, które osłabiają jego żywotność i trwałość, co przekłada się na funkcjonalność i wytrzymałość stworzonych z danego drewna elementów. Należy wymienić tu m.in. pleśnie i grzyby. Samodzielne impregnowanie najczęściej wykonuje się w przypadku drewna surowego lub po paru latach jego użytkowania, by przywrócić mu dawny wygląd oraz ponownie zabezpieczyć. Zwyczajowo impregnacja utrzymuje się od 5 do 8 lat, dlatego po tym czasie należy ją powtórzyć. W ten sposób dane elementy drewniane dalej funkcjonowały prawidłowo i wyglądały estetycznie. Możesz samodzielnie wykonać impregnację, używając preparatu do rozprowadzania pędzlem lub pistoletem.

Lazura czy lakierobejca?

Lakierobejca to produkt, który nie zapewnia pełnej ochrony drewna przed szkodliwymi organizmami takimi, jak insekty, pleśnie i grzyby. Dlatego też w przypadku wyboru lakierobejcy konieczne jest zaimpregnowanie drewna bezbarwnym preparatem ochronnym przed jej nałożeniem. Z kolei większość lazurów zawiera składniki zabezpieczające drewno przed tymi czynnikami biologicznymi. Ponadto oba preparaty tworzą na powierzchni drewna twardą warstwę, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniami UV i wodą.

Zarówno lakierobejca, jak i lazura podkreślają naturalną strukturę drewna, zachowując zabarwienie i widoczne usłojenie. Oba produkty tworzą też twardą, elastyczną powłokę ochronną. Różnica jest następująca: lakierobejca nadaje drewnu mocny, wyrazisty połysk, podczas gdy lazura tworzy powłokę o subtelnym, satynowym wykończeniu.

Co więcej, gdy chcesz odnowić drewniane elementy ogrodu po kilku latach, powierzchnię drewna zabezpieczonego lakierobejcą trzeba całkowicie oczyścić z poprzedniej warstwy i nałożyć dwie nowe warstwy produktu. Natomiast odnawianie drewna zabezpieczonego lazurą jest o wiele łatwiejsze. By odświeżyć powierzchnię, należy zetrzeć ją papierem ściernym, po czym nałożyć nową warstwę ochronną.

Ponadto niektóre preparaty typu lakierobejca mają w swoim składzie specjalne dodatki, takie jak teflon lub mieszanki żywic. Ten pierwszy chroni powierzchnię przed wilgocią i daje jej trwałość, natomiast drugie ułatwiają aplikację i nadają elastyczność końcowej powłoce. Dodatkowo specjalna konsystencja lakierobejcy sprawia, że po nałożeniu pędzlem nie powstają smugi, a powierzchnia staje się gładka i jednolita.

A może impregnat?

Produkty takie, jak impregnat czy olej są idealne do odnowienia starego drewna w domu, zachowując jego naturalny wygląd. Lazura natomiast doskonale chroni powierzchnie pomalowane nią, tworząc mocną powłokę. Zarówno lazury, jak i impregnaty do drewna mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu czasu, lepiej wybrać impregnat, ponieważ nie trzeba zdzierać całej powierzchni przed renowacją. W przypadku lazury, konieczne jest zeszlifowanie drewna przed nałożeniem nowej powłoki. Jeżeli ten krok zostanie pominięty, to lazura nie będzie skuteczna. Jeśli powierzchnia drewna nie została wcześniej zeszlifowana to w takim przypadku najlepiej użyć impregnatu. Jeżeli masz jednak czas na szlifowanie oraz chcesz, by drewno nie tylko ładnie wyglądało, ale także było odporne na zabrudzenia to zdecydowanie lepiej zastosować lazurę.

Lazura i lakierobejca - najważniejsze zastosowania

Podsumowując, lazury i lakierobejce to dwa najczęściej stosowane produkty ochronno-wykończeniowe, które działają na różne sposoby. Lakierobejca tworzy grube i elastyczne pokrycie, które stanowi skuteczną ochronę elementów architektury ogrodowej (altany, pergole, parkany, ławki), mebli, boazerii i drzwi. Z kolei działanie lazury łączy zalety impregnatu i lakierobejcy. Produkt ten tworzy trwałe pokrycie ochronne, ale jednocześnie wnika w drewno i chroni je od wewnątrz. Dodatkowo pokrycie lakiernicze stworzone przez lazurę jest nieco cieńsze niż pokrycie lakierobejcy, co czyni go idealnym do precyzyjnej stolarki budowlanej (jak okna i drzwi).

To, na który produkt się zdecydujesz, zależy nie tylko od indywidualnych preferencji, ale także rodzaju impregnowanego elementu oraz jego przeznaczenia. Przypominamy, że najwyższej jakości produkty drewniane czekają na Ciebie w naszej starannie przygotowanej ofercie! Zapraszamy!

Powiązane kategorie sklepowe:

Popularne kategorie

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry

Jesteśmy certyfikowani przez Fundację Firmy Rodzinne bluemedia shoper płatność

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium