Lazurowanie - Co to jest?

Lazurowanie - Co to jest?

By utrzymać drewno w dobrym stanie i zachować jego piękny, naturalny wygląd, należy go odpowiednio pielęgnować i konserwować. Jednym ze sprawdzonych sposobów, który nie tylko poprawia walory estetyczne drewna, ale także stanowi jego skuteczną ochronę, jest lazurowanie. Na czym polega lazurowanie? Czym jest lazura? Jak i kiedy ją stosować? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Lazurowanie - na czym polega?

Lazurowanie to metoda, którą można zdobić powierzchnie różnych materiałów. Jednym z nich jest drewno, jednak wśród pozostałych warto wymienić m.in. szkło czy ściany pokryte farbą lateksową. Lazurowanie polega na starannym nanoszeniu półprzezroczystych powłok malarskich na przygotowane wcześniej podłoże. Te właśnie powłoki nazywane są lazurami. Lazury mogą być nanoszone przy pomocy gąbki, szmatki, wałka lub pędzla. Proces lazurowania np. szkła polega na nałożeniu na jego powierzchnię pasty zawierającej sole metali. Następnie całość poddawana jest wysokiej temperaturze. W trakcie procesu wypalania sole metali łączą się trwale ze szkłem, nadając mu oryginalne i dekoracyjne wzory.

Czym jest lazurowanie drewna?

Czynniki takie, jak zmiany temperatury, wilgotność czy ekspozycja na promienie słoneczne negatywnie wpływają na drewno. W ich wyniku drewno rozszerza się, kurczy, pęka, blaknie, wysycha czy żółknie. Te zmiany powodują też, że drewno staje się bardziej podatne na uszkodzenia i może łatwiej ulec działaniu grzybów, pleśni i glonów. By temu zapobiec, warto zastosować lazurę do drewna. Lazurowanie drewna to proces nakładania specjalnych środków na bazie żywic na wcześniej przygotowane deski. Celem lazurowania jest nie tylko zmiana wyglądu drewna, ale przede wszystkim zabezpieczenie go przed uszkodzeniami. Lazurowanie chroni drewno przed szkodliwymi warunkami naturalnymi. Ponadto metoda ta umożliwia też uzyskanie różnorodnych wzorów na jego powierzchni. Są to m.in. paski lub inne desenie. Warto dodać, że lazura nie tworzy powłoki dzięki czemu nie łuszczy się na drewnie stosowanym na zewnątrz.

Lazurowanie drewna krok po kroku

  • Należy rozpocząć od przygotowania powierzchni drewna. Drewno musi być suche i oczyszczone z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Jeśli jest pokryte wcześniej farbą lub lakierem, należy je usunąć za pomocą odpowiedniego środka chemicznego lub szlifierki.
  • Kolejnym krokiem jest wybór lazury. Wybierz odpowiednią lazurę do swojego projektu. Zwróć uwagę na jej kolor, skład oraz przeznaczenie - niektóre lazury są przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń, inne na zewnątrz.
  • Przed użyciem lazurę należy dokładnie wymieszać. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą mieszadła.
  • Przed nałożeniem lazury warto użyć impregnatu, który zabezpieczy drewno przed działaniem czynników biologicznych.
  • Lazurowanie można przeprowadzić za pomocą pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Najlepiej wybrać pędzel o odpowiedniej wielkości do malowania danego elementu drewna. Nakładaj lazurę równomiernie, starając się rozprowadzić ją wzdłuż słojów drewna. Nie nakładaj zbyt grubych warstw, aby uniknąć powstawania zacieków.
  • Po nałożeniu pierwszej warstwy lazury należy odczekać od 12 do 16 godzin, aż preparat wyschnie. W przypadku malowania na zewnątrz warto poczekać nawet dłużej, aby uniknąć niepożądanych reakcji z wilgocią.
  • Przed nałożeniem kolejnej warstwy lazury, powierzchnia drewna powinna być delikatnie zmatowiona papierem ściernym o wysokiej gradacji (np. 240). Pozwoli to na usunięcie włókien drewna, które mogłyby się podnieść podczas ponownego nakładania warstwy.
  • Proces nakładania kolejnych warstw powinien być powtarzany aż do uzyskania pożądanego efektu. Zwykle satysfakcjonujący wynik zapewniają 2-3 warstwy.
  • Po zakończeniu lazurowania warto regularnie konserwować drewno za pomocą bezbarwnych impregnatów. W ten sposób możliwe będzie zabezpieczenie drewna przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych i wydłużenie jego trwałości.

Najważniejsze zalety lazurowania drewna

Jedną z największych zalet lazury jest to, że podkreśla ona naturalny rysunek słojów drewna. Zastosowanie lazury sprawia, że drewno wygląda o wiele atrakcyjniej. Transparentna powłoka nadaje z kolei pięknego, satynowego połysku. Co więcej, lazura chroni drewno przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz zabezpiecza je przed wszelkimi plamami np. z oleju, alkoholu czy kawy. Drewno pokryte lazurą wygląda świetnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Co więcej, lazura tworzy mikroporowatą powłokę, dzięki czemu drewno może oddychać, co pozytywnie wpływa na jego trwałość i wytrzymałość. Do niewątpliwych zalet lazurowania drewna należy także szeroka gama kolorystyczna lazurów. Dzięki różnorodności barw, które oferują lazury, można odzyskać dawny blask drewna i zachować go na długie lata. Wśród dostępnych kolorów znajdują się m.in. świerk, wiśnia, sosna, dąb, tek, cedr, kasztan, modrzew i wiele innych.

Wiesz już, czym jest lazurowanie drewna i jakie są jego najważniejsze zalety. Jeśli szukasz produktów z drewna najwyższej jakości, to warto skorzystać z naszej oferty! Znajdziesz u nas różnorodne materiały i elementy drewniane, które umożliwią Ci urzeczywistnienie dowolnej wizji. Już nie musisz kupować gotowych produktów, by stworzyć unikalny i dopasowany do Twoich potrzeb projekt. Serdecznie zapraszamy!

Powiązane kategorie sklepowe:

Popularne kategorie

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry

Jesteśmy certyfikowani przez Fundację Firmy Rodzinne bluemedia shoper płatność

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium