Modrzew syberyjski a europejski – właściwości i zastosowanie drewna

Modrzew syberyjski a europejski – właściwości i zastosowanie drewna

Czy wiesz, jak wygląda modrzew? W lesie jest wiele drzew – możesz powiedzieć – dlaczego miałbym zwrócić uwagę akurat na modrzew? Modrzew jest niezwykle ceniony za właściwości, które zachowuje wytworzone z niego drewno. Tylko wyjątkowe drzewa iglaste tracą na zimę igły – takim drzewem jest właśnie modrzew. Aby przekonać się, na czym polega różnica między gatunkiem europejskim i syberyjskim, i dlaczego klienci ponoszą koszty transportu surowca z Syberii, mimo że modrzew rośnie także w Polsce, przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego jesienią opadają igły z modrzewia?

Możesz nie mieć teraz ochoty na lekcję biologii. Jeśli tak, przejdź do następnego akapitu. Gdybyś jednak chciał się dowiedzieć, dlaczego modrzew gubi igły, czytaj dalej. Drzewa liściaste tracą liście, aby zaoszczędzić składniki odżywcze na zimę. Modrzewie upodobniają się do nich, ponieważ naturalnie rosną w wysokich partiach gór – ubogich w składniki odżywcze. Takie obszary są narażone także na intensywnie padający śnieg. Pod wpływem swojej masy, łamie on gałęzie drzew obciążonych igłami. Modrzewie nie mają igieł, więc łatwiej przetrwają zimę. Ale jest więcej korzyści gubienia igieł jesienią. Modrzewie mogą stracić znaczną część korony, a ich igły i tak odrosną w kolejnym roku. Także kora, która jest gruba, chroni łodygę przed ogniem i zniszczeniem drzewa.

Gdzie sadzić modrzew europejski?

Deski są najczęściej produkowane z modrzewia europejskiego i modrzewia syberyjskiego. W Polsce mogłeś widzieć modrzew europejski. Najprawdopodobniej nie rósł on jednak w naturalnym środowisku, ponieważ takie egzemplarze to rzadkość. Modrzew europejski chętnie uprawiają ogrodnicy na rozległych terenach podmiejskich, gdyż jest wrażliwy na zanieczyszczenia. Wymaga żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych gleb i słonecznego stanowiska.

Czym różni się modrzew syberyjski od europejskiego?

Czym różni się modrzew syberyjski od europejskiego? Modrzew syberyjski pochodzi z Bawarii, Karpat i Alp Szwajcarskich, a dziś jest głównym elementem syberyjskiej tajgi. W sprzyjających warunkach dorasta do 45 m wysokości. Najlepiej rośnie w górskich regionach o bardzo mroźnych zimach. Modrzew syberyjski występuje w trudniejszych warunkach geograficznych niż modrzew europejski. Dlatego deski z niego wykonane są bardziej stabilne i odporne. Modrzew syberyjski rośnie wolniej, a więc jego przyrosty są mniejsze, a gęstość większa. W rezultacie jest cięższy i masywniejszy niż europejski odpowiednik.

Modrzew europejski ma z kolei większe przyrosty roczne, co skutkuje mniejszą gęstością drewna. Ale nie zniechęcaj się! W przemyśle wykorzystuje się wiele gatunków drzew. Na ich tle modrzew europejski wypada bardzo dobrze! Jest bardziej wytrzymały niż świerk czy sosna.

Po czym można poznać modrzew syberyjski?

Deski wykonane z odmiennych gatunków modrzewia różnią się barwą. Modrzew europejski ma odcień zbliżony do pomarańczowego, a modrzew syberyjski – do miodowego. Jeśli porównasz dwie deski modrzewiowe, jaśniejsza będzie wyprodukowana z modrzewia syberyjskiego. Natomiast obie deski mają sęki charakterystyczne dla drzew tego gatunku.

Jeśli przyjrzysz się deskom z modrzewia syberyjskiego i modrzewia europejskiego po kilkunastu latach użytkowania, w lepszym stanie będą deski z gatunku syberyjskiego. To rezultat trudniejszych warunków i wolniejszego wzrostu drzewa. Pamiętaj, że im dalej na północ kontynentu, tym krótszy jest okres wegetacji, a drewno – gęstsze.

Zastanawiasz się, ile wytrzyma taras z modrzewia? Odpowiadamy, że drewno pochodzące z modrzewia syberyjskiego nadaje się do eksploatacji na zewnątrz nawet przez 15-20 lat.

Do czego jest wykorzystywany modrzew?

Czy modrzew jest dobrym drewnem? Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości! Modrzew ceniony jest za wygląd i teksturę oraz trwałość. Możesz go wykorzystać do zbudowania tarasu i położenia podłóg. W przeszłości w Europie z modrzewia chętnie budowano rezydencje oraz wykonywano ich wyposażenie. Modrzew jest z natury odporny na gnicie i butwienie w kontakcie z ziemią, dlatego możesz zrobić z niego nawet słupki ogrodzeniowe.

Modrzew syberyjski kupisz jako tarcicę konstrukcyjną na więźbę dachową i wykorzystasz do wykonania stolarki, w tym:

  • okien,
  • drzwi,
  • kuchni,
  • klatek schodowych,
  • elewacji budynku.

Modrzew spotkasz także w postaci drzewek bonsai. Ogrodnicy cenią go za małe igły i jesienne kolory.

Czy modrzew trzeba impregnować?

Elementy drewniane, wystawione na działanie czynników atmosferycznych powinieneś zaimpregnować. Czy ta zasada dotyczy modrzewia? Tak, mimo że modrzew syberyjski jest gatunkiem dość wytrzymałym i twardym.

Pozwól, że wyjaśnimy Ci, dlaczego warto wykonać konserwację. Zaimpregnowane drewno posłuży Ci dwukrotnie dłużej niż pozbawione dodatkowej ochrony. Ponadto zachowasz jego oryginalną barwę. Bez konserwacji kolor drewna zmieni się ostatecznie na szaro-srebrzysty.

Z racji tego, że modrzew europejski jest mniej odporny na złe warunki pogodowe, proces niszczenia i zmiany barwy desek postępują szybciej. W przypadku modrzewia europejskiego konserwacja jest więc konieczna.

Znasz już zalety modrzewia syberyjskiego i europejskiego. Wiesz też, co można wykonać z desek modrzewiowych. Dlatego dopracuj wygląd swojego domu, zapoznaj się z ofertą sklepu Drewno24 i wykonaj stolarkę z drewna modrzewiowego już dziś!

Popularne kategorie

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry

Jesteśmy certyfikowani przez Fundację Firmy Rodzinne bluemedia shoper płatność

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium