Świerk pospolity to drugie (zaraz po jodle) najwyższe drzewo europejskie - może osiągać nawet 60 m wysokości, choć zazwyczaj nie przekracza 40 m.
Najstarszym zbadanym do tej pory okazem jest świerk, który liczy 9550 lat i znajduje się w szwedzkiej prowincji Dalarna. W Polsce dotychczas najwyższe zmierzone świerki mają około 52 m i rosną w Puszczy Białowieskiej, a najstarszy ich przedstawiciel w naszym kraju ma 350 lat i znajduje się w Strzelcach Opolskich.
Jeśli chodzi o wygląd to drewno świerkowe ma kolor żółty czasami z odcieniami czerwonego. Różnica między warstwą drewna późnego a wczesnego jest mniej widoczna niż u sosny pospolitej.
Drewno świerkowe od setek lat jest używane jako materiał konstrukcyjny. Stosowany jest do budowy domów szkieletowych, domków rekreacyjnych, wiat, altan, tarasów, elewacji i innych tego typu konstrukcji.
Ma wiele zalet, dzięki którym znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Cechują go:
- Miękkość i elastyczność;
- Odpowiednio wysoka wytrzymałość na czynniki mechaniczne;
- Doskonałe właściwości rezonansowe;
- Silne właściwości ostrzegawcze (trzeszczy) w stanach obciążeń przeciążeniowych, stanowiących zagrożenia dla konstrukcji;
- Łatwa dostępność i niska cena;
- Mała kurczliwość;
- Odporność na działanie kwasów i zasad.
Drewno świerkowe jest łatwe w obróbce. Pozwala się dobrze ciąć, frezować, skrawać i wykonywać inne czynności obróbcze. Proces suszenia przebiega dość szybko, lecz w trakcie łatwo dochodzi do powstawania pęknięć. Dodatkowo dobrze się barwi, lecz słabo poleruje i ulega nasycaniu, w szczególności twardziel.
Dzięki wielu zaletom świerka pospolitego można go stosować w przemyśle meblarskim, przy tworzenia instrumentów, w branży budowlanej czy tez w przemyśle celulozowo papierniczym. Jest stosowane jako drewno okleinowe, do wyposażeni wnętrz i na okładziny. Dobrze sobie radzi przy kontakcie z gruntem dlatego jest również wykorzystywany jako drewno konstrukcyjne wewnętrzne i zewnętrzne np. w budownictwie wodnym, w górnictwie i przy budowie mostów.