Filtruj
Cena
  • od
    do

Deski palone należą do najlepszej jakości materiałów, które można wykorzystać na zewnątrz. Wilgoć ani szkodniki nie stanowią dla nich zagrożenia, ponieważ opalanie w procesie produkcji buduje naturalną ochronę drewna. Prawidłowo wykonana elewacja z palonego drewna, wykonana przy użyciu najlepszej jakości materiałów i technik, może przetrwać ponad 50 lat.

Deski palone

Odporne drewno palone

Shou Sugi Ban to technika wykonania oryginalnego, naturalnego i wysokiej jakości drewna palonego przeznaczonego m.in. do wykonywania elewacji. Także wnętrze domu staje się przytulniejsze, gdy ściana lub podłoga zostanie pokryta drewnem palonym. Nie jest to nowa metoda obróbki drewna, ale przez wieki korzystano z niej wyłącznie w Japonii. Obecnie Ty również możesz wybrać drewno palone, znajdziesz je w naszym sklepie.

Co to jest Shou Sugi Ban, znany też jako Yakisugi?

Nazwa Shou Sugi Ban może być dla Ciebie niejasna. Dlatego wyjaśnimy, skąd Japończycy zaczerpnęli określenie dla metody wykonania palonego drewna. Zaczynamy od ostatniego wyrazu, czyli Ban, pod którym kryje się słowo "deska", a w tym wypadku deska drewniana. Sugi (Cryptomeria japonica) to cedr japoński. Natomiast wyraz Yaki oznacza ogrzewanie ogniem. Yaki występuje w nazwie Yakisugi, która jest metodą Shou Sugi Ban.

Początek popularności drewna palonego na Zachodzie

Yakisugi popularność na rynkach zachodnich zawdzięcza architektowi Terunobu Fujimori, który stał się rozpoznawalny po tym, jak reprezentował Japonię na Biennale w Wenecji w 2006 roku. To z jego inicjatywy deski palone pojawiły się w nowoczesnej architekturze.

Obecnie drewno palone jest już dostępne na rynkach zachodnich. Rozwija się jego eksport przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych i krajów Unii Europejskiej. Od kilku lat można je dostać także w Polsce.

Czy metoda Shou Sugi Ban impregnuje drewno palone?

Dzięki znanej od wieków w Japonii metodzie zwęglania drewna uzyskuje ono wyrazisty wygląd. Deski palone stają się trwalsze i odporniejsze. Odpowiednia obróbka cieplna wydłuża ich żywotność i zapewnia naturalną ochronę, w tym:

  • zapobiega powstawaniu próchnicy, gniciu i inwazji owadów,
  • czyni deski bardziej stabilnymi wymiarowo,
  • poprawia ognioodporność.

W jakich warunkach deski palone zachowują pierwotny kolor?

Aby deski zachowały pierwotny kolor, wymagają konserwacji poprzez olejowanie. Jeśli natomiast zrezygnujesz z pielęgnacji, kolor desek zmieni się i nabierze odcienia patyny. Wybór należy do Ciebie.

Deska wykonana w technice Shou Sugi Ban niekoniecznie ma kolor kruczy, czyli natural black. Na barwę wpływają bowiem takie działania jak szczotkowanie i bejcowanie, które można wykonać na różne sposoby.

Jak uniknąć reklamacji?

Yakisugi ma pożądane cechy tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zwęglony. Możesz spotkać się z tym, że deski palone nie wykażą właściwości, jakie zapewniły im popularność na całym świecie, jeśli:

  • wykonano je z niskiej jakości materiałów,
  • obróbkę drewna przeprowadzono w pośpiechu lub wykonał ją niedoświadczony rzemieślnik,
  • pominięto niektóre etapy procesu zwęglania lub uszczelniania.

W rezultacie spadnie żywotność desek. Pamiętaj, że kupujesz produkt, który będzie zdobił Twój dom z zewnątrz lub od wewnątrz przez kilkadziesiąt lat. Chcesz dokonać dobrej inwestycji. Dlatego deska, której użyjesz do wykończenia ściany lub podłogi w Twoim domu, powinna pochodzić od sprawdzonych producentów, których działalność opiera się na dystrybucji najwyższej jakości materiałów. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, w które znajdziesz trwałe i mocne drewno.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry

Jesteśmy certyfikowani przez Fundację Firmy Rodzinne bluemedia shoper płatność

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium