Czy można legalnie wybudować taras bez pozwolenia i bez zgłoszenia?

Czy można legalnie wybudować taras bez pozwolenia i bez zgłoszenia?

Zmiany w prawie budowlanym, które weszły w życie w 2023 r., przyniosły korzystne rozwiązania dla osób planujących budowę lub przebudowę niektórych obiektów. Nowe prawo zawsze budzi pewien lęk i wątpliwości, czy dobrze je stosujemy. Zanim stanie się powszechną praktyką, do której wszyscy przywykną, warto sprawdzić, jak ustawodawca uregulował sytuację osób chcących zbudować przydomowy taras.



Budowa tarasu – pozwolenie czy zgłoszenie? 2023 rok a zmiany w prawie budowlanym

Podstawowa kwestia, którą rozstrzygniemy w tym artykule, brzmi: budowa tarasu – pozwolenie czy zgłoszenie? 2023 rok przyniósł zmianę w prawie, na mocy której nie musisz występować o pozwolenie na budowę ani zgłaszać budowy tarasu, o ile nie ma on powierzchni większej niż 35 m². Do 2023 r. z procedur administracyjnych zwolnione były tylko te osoby, które budowały tarasy niezadaszone o powierzchni mniejszej niż 35 m².

Podstawę prawną, regulującą tę kwestię, stanowi art. 29 ust. 2 pkt 31 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 88, 1557, 1768, 1783, 1846, 2206, 2687). Wspomniany przepis ma następujące brzmienie w zakresie odnoszącym się do tarasów: „Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 m²”.

Zadaszony taras powyżej 35 m²

Jeśli czytasz uważnie, to zauważyłeś, że nic nie napisaliśmy o tarasach o powierzchni większej niż 35 m². Budowa takiego tarasu wymaga uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi. Od 2023 r. nie ma rozróżnienia na tarasy zadaszone i niezadaszone, wymagania wobec wszystkich planujących wykonanie tarasu są takie same. Kryterium jest jedynie powierzchnia tarasu.

Jak dokonać zgłoszenia budowy tarasu o powierzchni ponad 35 m²?

Na początek przywołamy art. 29 ust. 1 pkt 22 Prawa budowlanego, który nakłada obowiązek zgłaszania budowy tarasów o dużej powierzchni: „Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy powyżej 35 m²”.

Zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę, a do takich zalicza się budowa tarasu, powinieneś dokonać w starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim – jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu. Zgłoszenia zwykle przyjmuje kancelaria danego urzędu, a sprawę załatwia wydział budownictwa. Nazwa wydziału może się różnić w zależności od konkretnego urzędu, ale z pewnością będzie miała w nazwie słowo „budownictwo”.

Jakie dokumenty dostarczyć do wydziału budownictwa?

Działania, które powinieneś podjąć, to wypełnienie dwóch formularzy:

  1. druku nr BA10 – zgłoszenie robót budowlanych,
  2. druku nr BA1b – oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

W istocie tylko drugi druk jest obowiązkowy, jednak polecamy wypełnić także zgłoszenie, ponieważ wtedy określasz, jakiego działania żądasz od urzędników.

Może być konieczne przedstawienie organowi także innych dokumentów, przykładowo szkiców lub rysunków, jak też dokumentów wymaganych innymi przepisami. Są to jednak przypadki szczególne, dlatego nie będziemy ich szerzej omawiać w tym artykule.

Czym jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością?

Skomplikowana nazwa może Ci niewiele mówić. Prawo do dysponowania nieruchomością to tytuł prawny, który wynika z:

  • prawa własności,
  • wieczystego użytkowania,
  • zarządu,
  • ograniczonego prawa rzeczowego albo
  • stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.

Tłumacząc w prostych słowach, masz oświadczyć, że rzeczywiście jesteś właścicielem lub użytkownikiem danej nieruchomości, czyli masz prawo decydować, że coś na tej działce zostanie wybudowane. Jeśli ktoś oprócz Ciebie ma prawo do tej nieruchomości, wszyscy muszą zgodzić się na budowę tarasu, ale oświadczenie wypełniasz tylko Ty.

Kiedy zgłosić budowę tarasu powyżej 35 m²?

Przepisy mówią o tym, że powinieneś dokonać zgłoszenia przed zamierzonym terminem rozpoczęcia budowy tarasu. Jednak warto to zrobić na co najmniej 21 dni przed przystąpieniem do zaplanowanych prac. W tym 21-dniowym terminie wydział budownictwa może wnieść w drodze decyzji sprzeciw wobec Twoich planów budowy tarasu. Jeśli urząd milczy, czyli nie dostałeś w czasie 21 dni decyzji, to znaczy, że możesz przystąpić do budowy. Co istotne, zgłoszenie budowy tarasu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci opłaty skarbowej.

Na koniec zostawiliśmy to, o czym powinieneś zawsze pamiętać. Idąc do urzędu, przygotuj dwa zestawy dokumentów, które planujesz złożyć. Jeden oddasz w kancelarii, a na drugim poprosisz o potwierdzenie przyjęcia. Osoba odbierająca od Ciebie dokumenty zapewne czytelnie się na nich podpisze i przybije pieczątkę z datą. Będzie to dla Ciebie potwierdzenie, że dopełniłeś wszystkich wymaganych formalności.

Popularne kategorie

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry

Jesteśmy certyfikowani przez Fundację Firmy Rodzinne bluemedia shoper płatność

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium