Jakie drewno na dom wybrać?

Jakie drewno na dom wybrać?

Dla laika drewno to kawałek grubej deski. Dla fachowca drewno na dom wyprodukowano z drzewa określonego gatunku i poddano odpowiedniej obróbce. Drewno może mieć także odpowiednie certyfikaty, czy konkretne przeznaczenie. W asortymencie naszego sklepu posiadamy m.in. drewno konstrukcyjne, deski tarasowe i elewacyjne. Istotną cechą drewna jest także jego wilgotność. Ze względu na nią wyróżniamy drewno suche i mokre. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać najlepsze drewno do budowy domu.

Czy można budować z drewna mokrego?

Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnimy, jakie właściwości ma drewno mokre. Wilgotność drewna tuż po ścięciu sięga ponad 50%. Gdy drzewo poddane jest suszeniu, woda odparowuje, a włókna się kurczą. Jeśli przetniesz drewno poprzecznie, zobaczysz, że w czasie schnięcia jego średnica zmniejsza się o kilka-kilkanaście milimetrów. Wyobraź sobie, że mokre drewno wykorzystano do budowy więźby dachowej, czyli drewnianego szkieletu dachu. Pewnie domyślasz się, że w wyniku schnięcia szybko pojawią się problemy. Zaczną występować luzy w miejscach łączenia. W konsekwencji wystąpią naprężenia drewna w niektórych miejscach oraz modyfikacje w układzie statycznym. Stąd już prosta droga do zmniejszenia wytrzymałości więźby dachowej.

Po czym poznać, że drewno jest suche?

Do sprawdzania wilgotności drewna służy wilgotnościomierz. Jakie wartości powinien wskazać, aby drewno nadawało się budowy domu? Nie więcej niż 13%. Z drugiej strony drewno nie może też być zbyt suche, ponieważ zacznie pochłaniać wilgoć z powietrza. To z kolei powoduje odkształcenia i trwałą deformację.

Jakie korzyści ma drewno suche? Po pierwsze, jest ono łatwiejsze w montażu, ponieważ wraz z odparowaniem wody, spada także jego waga. Po drugie, suche drewno jest odporniejsze na szkodniki i grzyby. Po trzecie, nie da się właściwie zaimpregnować mokrego drewna, suche – wręcz przeciwnie.

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Drewno konstrukcyjne jest przeznaczone do budowy domów. Można z niego wykonać szkielet domu lub inne elementy konstrukcji, przykładowo, więźbę dachową. Zanim tarcica, czyli produkt powstały w wyniku podłużnego rozpiłowania ściętego drzewa, stanie się drewnem konstrukcyjnym, musi przejść proces obróbki. Tarcica powinna zostać wysuszona, strugana oraz poddana ocenie.

Drewno kwalifikuje się do odpowiedniej klasy po zbadaniu właściwości surowca. W procesie tym bierze się pod uwagę m.in.:

  • wytrzymałość na zginanie,
  • podatność na rozciąganie i ściskanie włókien wzdłuż i w poprzek,
  • gęstość.

Ocena odbywa się zgodnie z normą PN-EN 338. Drewno konstrukcyjne pochodzące z drzew iglastych określa się klasą wytrzymałości o oznaczeniach od C14 do C50. Z kolei drewno z drzew liściastych ma przypisane klasy od D18 do D70. Im wyższa liczba, tym wyższa jest wytrzymałość danego drewna.

Co to jest drewno konstrukcyjne C24?

Drewno C24 to lite drewno świerkowe, mające zastosowanie do budowy domów szkieletowych, konstrukcji dachowych, ścian, stropów, antresoli i zadaszeń. Jest cenione ze względu na uniwersalność zastosowania. Wyróżnia się dużą wytrzymałością, stabilnością wymiarową i niską wagą, a jego wilgotność waha się od 15 do 18%. 1 cm drewna tej klasy wytrzymuje obciążenie niemal 250 kg! Tylko 15% tarcicy poddanej obróbce spełnia wymienione wymogi.

Tarcica, zanim stanie się drewnem konstrukcyjnym C24, musi przejść przez szereg procesów. Jest poddawana suszeniu w specjalnych komorach, a następnie czterostronnie strugana. Ostatnim etapem, przed kontrolą jakości, jest fazowanie kantów tarcicy.

Na czym polega struganie tarcicy i fazowanie jej kantów?

Struganie drewna polega na usunięciu wadliwych fragmentów oraz na wyrównaniu drewna. Aktualnie wysoki standard drewna zapewnia czterostronne struganie. Taką cechę ma drewno konstrukcyjne C24. Drewno strugane charakteryzuje się ujednoliconą budową, jest w wysokim stopniu odporne na ogień i wilgoć, a także niepodatne na ataki pasożytów, a to dzięki temu, że powłoki biologiczne drewna, które stanowią pokarm dla rozmaitych organizmów, są usunięte.

Z kolei fazowanie polega na ukośnym ścinaniu drewnianych krawędzi. Przyczynia się ono, wraz ze struganiem, do ochrony przed pożarem. Mówiąc ściślej, gładka powierzchnia powoduje, że płomienie ślizgają się, co przekłada się na opóźnienie w zapaleniu surowca.

Jakie są rodzaje tarcicy?

Tarcicę dzielimy, biorąc pod uwagę rodzaj drewna, z jakiego jest wytwarzana. Na tej podstawie wyróżniamy tarcicę:

  • brzozową,
  • bukową,
  • dębową,
  • sosnową,
  • świerkową.

Drugi podział tarcicy uwzględnia jej grubość i szerokość oraz wielkość w przekroju poprzecznym. W konsekwencji spotkasz się na rynku drewna z następującymi elementami:

  • balami mającymi grubość od 50 do 100 mm i szerokość od 100 do 250 mm,
  • belkami mającymi przekrój od 200/200 do 275/275 mm
  • deskami mającymi grubość od 19 do 45 mm i szerokość od 75 do 250 mm,
  • krawędziakami mającymi przekrój od 100/100 do 175/175 mm,
  • listwami mającymi przekrój poprzeczny od 12/24 do 29/70 mm,
  • łatami mającymi przekrój poprzeczny od 38/63 do 75/140 mm.

Mając już podstawową wiedzę na temat drewna, zamów sprawdzone drewno na dom w naszym sklepie i rozpocznij budowę wymarzonych czterech kątów!

Popularne kategorie

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry

Jesteśmy certyfikowani przez Fundację Firmy Rodzinne bluemedia shoper płatność

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium