Filtruj
Dostępność
Cena
  • od
    do

Deski szczotkowane stały się popularne w ostatnich latach ze względu na ich autentyczny wygląd. Za szczotkowaniem drewna przemawia jednak znacznie więcej zalet. Sprawdź, jakie są zalety i wady procesu szczotkowania drewna, a następnie zapoznaj się z naszą ofertą.

Deski szczotkowane

Jakie efekty daje szczotkowanie drewna?

Podczas szczotkowania drewna na deskach uwypuklają się sęki, pęknięcia i usłojenie. Głębokość ujawnienia tekstury drewna może być różna, w zależności od tego, jak mocne jest szczotkowanie. Lekkie szczotkowanie oznacza, że uzyskano teksturę tylko w niewielkim stopniu. Natomiast intensywne szczotkowanie powoduje, że tekstura jest głębsza i bardziej widoczna.

Jak przebiega proces szczotkowania?

Aby powstało drewno szczotkowane, konieczne jest wielokrotne ścieranie powierzchni deski z wykorzystaniem drucianej, obrotowej szczotki. W ten sposób usuwane są miększe włókna, a pozostaje górna warstwa powierzchni z oryginalnym wykończeniem w stylu rustykalnym.

Jakie są zalety drewna szczotkowanego?

Autentyczny wygląd drewna szczotkowanego

Niektórzy ludzie bardzo lubią ten autentyczny i rustykalny wygląd drewna szczotkowanego. Takie deski podłogowe podkreślają charakter wnętrza domu i stwarzają bardziej tradycyjny klimat.

Bywa również, że osoby zniechęcone nienaturalnym, błyszczącym efektem, jaki daje lakierowane wykończenie powierzchni, wybierają deski postarzane.

Deski podłogowe odporne na zadrapania

Warto zauważyć, że deska podłogowa szczotkowana ma pewną teksturę. Tym samym potencjalne zadrapania i uszkodzenia podłogi stają się mniej widoczne, ponieważ wtapiają się w szorstkie wykończenie.

Zwiększona przyczepność podłogi szczotkowanej

Wypolerowane na połysk podłogi mogą być śliskie, co często prowadzi do upadków i obrażeń. Ułożenie desek z wykończeniem ujawniającym teksturę drewna może poprawić przyczepność na powierzchni podłogi i zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się.

Łatwiejsza konserwacja

Kiedy wybierasz podłogę, która celowo została zaprojektowana tak, aby wyglądała jak stare, odrestaurowane drewno, nie musisz zabiegać o utrzymanie jej pierwotnego piękna. Jeśli na szczotkowanych deskach podłogowych pojawią się zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, czy inne skazy powstałe w wyniku użytkowania, to możesz być pewien, że pozostaną niezauważone. Ponadto nowe zadrapania, wyżłobienia i inne ślady na szczotkowanej desce podłogowej podkreślą jej charakter.

Łatwiejsza wymiany

Jeśli z jakiegoś powodu musisz wymienić deskę, nie jest konieczne, abyś dopasował ją idealnie do pozostałych desek, ponieważ rowki i tak będą unikalne dla każdej deski.

Jakie gatunki drewna można poddać szczotkowaniu?

Gatunek drewna, z którego wytwarza się deski szczotkowane, nie jest ściśle określony. Wiadomo natomiast, że łatwiej wykonasz szczotkowanie na bardziej miękkim drewnie, takim jak świerk, czy sosna.

Szczotkowanie można przeprowadzić także na deskach pochodzących z drewna twardszego gatunku, dlatego odpowiedni będzie zarówno jesion, dąb, jaki i modrzew syberyjski.

Do czego wykorzystać deski szczotkowane?

Z desek szczotkowanych wykonasz drzwi, taras, podłogę, a także boazerię. Możesz je układać wewnątrz domu i na zewnątrz. Być może nawet sam zaproponujesz nowatorski sposób na wykorzystanie szczotkowanej deski. Czekamy na Twoje pomysły!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry

Jesteśmy certyfikowani przez Fundację Firmy Rodzinne bluemedia shoper płatność

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium